Blog

Automaty vendingowe dla sektora zdrowia (apteki, przychodnie, szpitale)

15.12.2023

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań w branży healthcare to najlepszy sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i pracowników, a także zoptymalizować codzienną pracę. Coraz więcej placówek decyduje się na wykorzystanie maszyn wydających, dzięki którym upoważnione osoby mają całodobowy dostęp do konkretnych artykułów (np. środków medycznych czy leków). Sprawdź, co można umieścić w automacie vendingowym dla sektora zdrowia i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jak w służbie zdrowia wykorzystać maszyny wydające?

Automaty vendingowe wielu osobom wciąż kojarzą się ze sprzedażą napojów i przekąsek. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie jest znacznie szersze – dzięki temu to doskonałe usprawnienie codziennej pracy w służbie zdrowia. Klienci Cribspot® korzystają z trzech głównych opcji:

  • wydawanie artykułów – w maszynie znajduje się nawet kilka tysięcy pojedynczych przedmiotów (np. środków ochrony indywidualnej, środków chemicznych czy zapakowanych narzędzi), które są dostępne przez całą dobę i mogą być pobierane w razie potrzeby;
  • przechowywanie artykułów – automat jest przeznaczony do przechowywania przedmiotów osobistych (np. okryć wierzchnich, plecaków, toreb) pracowników, pacjentów czy gości;
  • zwrot artykułów – w maszynach typu wrzutnia pracownicy mogą umieszczać zużyte przedmioty (np. pościel, ręczniki), a następnie wygodnie je utylizować lub przekazywać do czyszczenia.

Automat vendingowy na basenie

Maszyny wydające dla służby zdrowia – gdzie ustawić?

Automaty vendingowe Cribspot® są zaprojektowane tak, by zoptymalizować przestrzeń – dzięki temu z łatwością ustawisz maszynę w rogu czy pod ścianą. Jednocześnie każdy automat można indywidualnie dopasować (np. pod kątem liczby oraz wymiarów skrytek). W branży healthcare vending wykorzystuje się zwykle w:

  • szpitalach;
  • gabinetach lekarskich;
  • przychodniach;
  • aptekach;
  • laboratoriach.

W zależności od potrzeb maszyna wydająca jest wykorzystywana przez pracowników, pacjentów lub osoby odwiedzające. Dla jeszcze lepszej optymalizacji można w jednym automacie połączyć różne artykuły – np. środki chemiczne dla personelu sprzątającego oraz ochronniki na buty dla osób odwiedzających w szpitalu. Dzięki systemowi zabezpieczeń dostęp do wybranych przedmiotów zawsze mają tylko upoważnione osoby.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, gdzie może stanąć maszyna? Przeczytaj artykuł: Gdzie ustawić automat vendingowy? Wybór odpowiedniego miejsca .

Co można umieścić w maszynie vendingowej dla służby zdrowia? 6 przykładów

Każdy podmiot z branży medycznej może indywidualnie dopasować sposób, w jaki wykorzysta z maszyny wydającej. Co najczęściej znajduje się w środku?

1. Leki i środki medyczne

W aptekach, przychodniach czy szpitalach maszyna wydająca często służy za wygodny i bezpieczny magazyn leków oraz środków medycznych – takich jak opatrunki czy plastry. Dzięki temu do tego typu artykułów mają dostęp jedynie upoważnione osoby (np. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci czy położne). Jednocześnie łatwo wyszukać niezbędny przedmiot – otworzy się konkretna skrytka.

2. Środki ochronne dla personelu

Maseczki, fartuchy, rękawiczki, żele antybakteryjne… To tylko niektóre z przedmiotów, z których pracownicy branży medycznej korzystają na co dzień. Automat vendingowy zapewnia wygodny dostęp 24/7, a jednocześnie oszczędza czas pracowników odpowiedzialnych za wydawanie ŚOI i kontrolę nad nimi.

3. Sprzęt medyczny

Wielu specjalistów umieszcza w automacie taki sprzęt jak ciśnieniomierze, pulsoksymetry, jednorazowe elektrody EKG, skalpele chirurgiczne czy strzykawki i igły. Skrytki w automatach wydających mogą być na tyle duże, by zmieścić też większe sprzęty i narzędzia medyczne (także te wymagające ładowania – komora może być wyposażona w gniazdko).

W maszynie znacznie łatwiej o zachowanie czystości. To zatem higieniczny sposób na magazynowanie niezbędnych do pracy artykułów. Automatyzacja tego procesu eliminuje również ryzyko błędów.

4. Środki ochronne dla odwiedzających

Również osoby odwiedzające często wykorzystują takie artykuły jak ochronniki na buty czy maseczki jednorazowe. Maszynę vendingową można ustawić w poczekalni, przy wejściu lub na korytarzu. W ten sposób placówka zapewnia osobom postronnym dostęp do bezpiecznych i higienicznych przedmiotów, które jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo pacjentów.

5. Artykuły biurowe

W automatach wydających często umieszcza się też zapas papieru do drukarki, rolki papieru do aparatów EKG, długopisy, tusz do pieczątek i wiele więcej. Taki sposób dystrybucji nie tylko zapewnia stały dostęp, lecz także pozwala oszczędzić zużycie tego rodzaju artykułów.

6. Akcesoria do sprzątania

Maszyny wydające są przydatne również dla personelu sprzątającego, który w automacie może przechowywać środki czystości, chemikalia i artykuły do sprzątania (np. zapas mopów). Dzięki temu wszystkie niezbędne akcesoria znajdują się w jednym miejscu oraz są uporządkowane.

Dopasuj automaty wydające dla swojej placówki medycznej

Ustawienie w szpitalu, przychodni, gabinecie, aptece czy laboratorium automatów vendingowych to sposób na oszczędność pieniędzy oraz optymalizację czasu pracy i miejsca magazynowego.

Maszyny wydające Cribspot® to rozwiązanie bezgotówkowe – automat otwiera się po przyłożeniu karty, wpisaniu PIN-u lub zeskanowaniu kodu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że dostęp jest ściśle regulowany, co ma ogromne znaczenie szczególnie w branży medycznej. Jednocześnie automat gromadzi i przesyła dane oraz statystyki, np. o tym, kto pobrał konkretny artykuł. To wszystko pozwala dokładnie kontrolować pobory i zwroty.

Nie wiesz, jaki automat vendingowy ustawić w placówce? Porozmawiaj z konsultantem Cribspot®, który krok po kroku pomoże Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie!

Cribspot - auomaty vendingowe

Cribspot® International Sp. z o.o.

marker lokalizacjiNowy Dwór 53, 55-100 Trzebnica, Polska

NIP: 9151812278